Зберегти як документ Word

Вступ

Новий навчальний рік розпочинається під знаком нових подій в освіті. У 2011 році відбувся ІІІ Всеукраїнський з'їзд працівників освіти, на якому прийнято Національну стратегію розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки.

Багато якісних змін на краще в країні відбулося в галузі дошкільної освіти-змінено Державний Базовий компонент дошкільної освіти, який передбачає вимоги до рівня розвиненості, вихованості й навченості дитини шести (семи) років перед вступом до школи.

Цей навчальний рік є особливим для початкової ланки, бо вона розпочинає роботу за новими Державними стандартами початкової загальної освіти, новими програмами та підручниками (поки що для 1 класу).

Результатом спільної роботи всіх освітян України є нові Типові навчальні плани й програми для учнів 5-9 класів на виконання нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. У п'ятикласників з'явиться новий предмет- інформатика. Ця дисципліна вже «прописана» й у початковій школі, її викладатимуть другокласникам з 2013 року.

У районі склалися сприятливі передумови для розгортання інноваційних процесів у всіх складових діяльності установ та закладів освіти. Проведено значну роботу з виконання завдань, окреслених Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про дошкільну освіту», Указами Президента України від 20 березня 2008 року «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», від 30 вересня 2010 року № 926/2010 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні», іншими нормативно-правовими документами.

З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти затверджені та діють у 2012 році районні програми: «Освіта Путивльщини. 2008-2012 роки», районна програма «Вчитель», Районна комплексна програма «Молодь Путивльщини» на 2011-2015 роки, Районна комплексна програма забезпечення закладів сучасними засобами навчання з природничо- математичних та технологічних дисциплін протягом 2009-2011 року, Районна комплексна програма «Дитячі меблі Путивльщини». У районі приділяється увага створенню системи державно - громадського управління галуззю. 7 педагогічних працівників є депутатами районної та міської ради, 17 - є депутатами сільських рад і членами виконкомів. Щорічно проводяться звіти керівників перед громадськістю та звіти методичної роботи колективів; співбесіди з адміністраціями загальноосвітніх навчальних закладів, за участю голів сільських рад та голів профспілкових комітетів. Створено районний батьківський парламент. Інноваційне освітнє середовище Путивльщини - це створена система умов організації освіти, починаючи від дошкільної освіти і закінчуючи позашкільною освітою – освітою впродовж життя.

2011-2012 навчальний рік:

визначено стратегію – отримано результат

Дошкільна освіта:

Створено Волокитинський навчально-виховний комплекс : загальноосвітня школа І-ІІ ст. - дошкільний навчальний заклад.

Відкрито додаткові групи в Мазівському, Новослобідському навчально-виховних комплексах ,Путивльському навчально-виховному об'єднанні,

Путивльських дошкільних навчальних закладах №1 та №4.

Збільшено відсоток охоплення дітей дошкільною освітою до 86%.

Облаштовано ігрові майданчики у 18 дошкільних навчальних закладах у рамках проведення районного конкурсу на кращий ігровий

майданчик.

Загальна середня освіта:

Придбано 5 шкільних автобусів, що забезпечило підвіз учнів до навчальних закладів шкільним автобусом на 95% .

Підключено до інформаційної мережі Інтернет 86% загальноосвітніх навчальних закладів.

Упроваджено районний проект «Сучасний харчоблок навчального закладу», завдяки чому замінено технологічне обладнання : 12 електроплит, 4 холодильники, 6 водонагрівачів,3 духові шафи, посудомийна машина , картоплечистка.

Замінено посуд для загальноосвітніх закладів освіти на суму 16,7 тис.гривень

Проведено капітальний ремонт м'якої покрівлі Стрільниківського та Князівського НВК .

Придбано навчально-методичного обладнання для кабінетів природничо-математичного циклу на 280,8 тисяч гривень.

Відкрито художньо – літературний музей у Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. №2 та музей народознавства у Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. №1. Районному музею історії освіти (Путивльський ЦПР) присвоєно звання "Зразковий музей».

Оновлено експозиції в 4 музеях сільських загальноосвітніх навчальних закладах.

Отримали свідоцтво з відзнакою 28 випускник 9 класів (11 відсотків від загальної кількості випускників).

Нагороджено медалями 14 випускників 11 класів, із них 11 – золотими, 3 – срібними.

Збільшено показники забезпечення закладів освіти посадами практичних психологів та соціальних педагогів.

Створено та зареєстровано громадську організацію « Батьківський парламент»

Робота з обдарованими учнями:

Відкрито районну математичну школу.

Створено районну Книгу пошани учнів «Золотий фонд Путивльщини».

Стала переможцем у ІV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад у 2011 та 2012 році учениця району Щербакова Олена

Здобули 16 перемог у ІІІ етапі олімпіад з базових дисциплін учні району.

Впроваджено нові форми позашкільної освіти, завдяки чому охоплено позашкільною освітою 82 % учнів загальноосвітніх шкіл району .

Взяли участь у 98 олімпіадах, змаганнях, конкурсах, що на 9 більше минулорічного показника.

Здобутки педагогів:

Стали переможцями та призерами обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» 3 учителі.

Нагороджені нагрудним знаком "Василь Сухомлинський"

- 1 педагог, медаллю «20 років Незалежності України» - 1

- педагог , обласною премією А. Макаренка - 2, занесено

на обласну та районну Дошку пошани -7 педагогів.

Отримали надбавку у розмірі 10-20% 14 педагогів, які підготували переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад та переможців міжнародних мовно-літературних конкурсів.

Впроваджується освітянами району педагогічний експеримент Інституту педагогіки НАПН України «Фундаменталізація змісту освіти учнів старшої школи в умовах профільного навчання»(лабораторія дидактики) та цільовій програмі функціонування освітнього округу та його моделей у сільській місцевості (лабораторія сільської школи).

Проведено відділом освіти сертифікацію вчителів загальноосвітніх закладів щодо стовідсоткового оволодіння основами інформаційно-комунікаційних технологій.

Занесена на обласну Дошку Пошани «Педагогічна гордість Сумщини» у 2012 році Козлова Тетяна Дмитрівна, завідуюча натуралістсько-краєзнавчим відділом Путивльського Центру позашкільної роботи.

Створено районну дошку пошани «Педагогічна гордість Путивльщини»

Заплановано на 2012-2013 навчальний рік:

Реорганізувати у навчально-виховні комплекси: дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІ ступеню Веселівську та Бояро-Лежачівську загальноосвітні школи .

Забезпечити на 100% дитячими меблями дошкільні заклади району.

Відкрити логопедичну групу в Путивльському дошкільному навчальному закладі №4.

Оновити технологічне та медичне обладнання опорних шкіл на суму 57, 1 тис. грн.

 

 

І.Дошкільнята виходять на «Впевнений старт»

Забезпечення якісної і доступної дошкільної освіти, виховання здорової та компетентної особистості є пріоритетом у діяльності освітян Путивльщини. У районі функціонують 21 дошкільний навчальний заклад різних типів і форм власності, з них у міській місцевості – 3, у сільській – 18. За останні роки простежується тенденція до поступового збільшення їх кількості. З 1 вересня 2011 року відкрито 4 групи. Дошкільна група у Юр'ївському навчально-виховному комплексі переведена на повний день перебування дошкільнят у дошкільному навчальному закладі.

Завдяки об'єднанню зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на шляху виконання Державної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року, з метою забезпечення захисту дітей дошкільного віку і державних гарантій щодо доступності й безоплатності здобуття такої освіти у дошкільних навчальних закладах, зокрема, дітьми п'ятирічного віку, продовжено зростання мережі закладів освіти: Волокитинську ЗОШ І-ІІІ ступенів було реорганізовано у навчально-виховний комплекс, де дошкільну групу відвідувало 8 дошкільнят. У цьому році планується реорганізація двох загальноосвітніх шкіл. Усього з 2007 року реорганізовано у навчально- виховні комплекси 17 загальноосвітніх шкіл, що дало можливість збільшити відсоток охоплення дітей дошкільною освітою з 56 до 86 %.

Охоплення дітей дошкільною освітою

912 дітей (86 %) охоплені різними формами дошкільної освіти. Із них у дошкільних навчальних закладах - 792 чол. (72 %), у групах при школі -8 дітей (1 %), у тому числі соціально-педагогічним патронатом – 120 дітей (13 %). У порівнянні з минулим роком показник охоплення дошкільною освітою зріс на 10,8 %. Дітей 5-річного віку - 203. Охоплені дошкільною освітою стовідсотково (по Україні – 96). Найбільший відсоток охоплення у Скуносівському, Волинцевському, Яцинському навчально-виховних комплексах – 100 відсотків, 80-90 відсотків - у Сафонівському, Бобинському, Октябрському, Бунякинському Новослобідському навчально-виховних комплексах, Линівському дошкільному навчальному закладі.

Одним із напрямків здобуття дошкільної освіти в населених пунктах, де відсутні дошкільні навчальні заклади, є функціонування на базі загальноосвітніх шкіл 2 дошкільних груп з короткотривалим режимом перебування, що відвідують 8 дітей.

Навчально-виховний процес у дошкільних навчальних закладах у минулому році здійснювали 73 педагогічні працівники. 64 % із них мають вищу педагогічну освіту. У вузах ІІІ – ІV рівнів акредитації навчається 6 вихователів.

Протягом 2011-2012 навчального року в Путивльських дошкільних навчальних закладах № 1 та № 4 упроваджувалася програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт». Вона отримала схвалення в педагогів, батьків, бо в ній окреслюються ключові освітні завдання і кожен вихователь має можливість додати до неї свої надбання з власного досвіду, може використовуватися в практиці організації різних форм здобуття дошкільної освіти на базі дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, в умовах соціально-педагогічного патронату і родинного виховання.

У населених пунктах, де немає дошкільних закладів і мало дітей відповідного віку, силами працівників системи дошкільної освіти запроваджено соціально-педагогічний патронат сімей, у яких виховуються діти дошкільного віку, для забезпечення їхнього права на якісну освіту та надання консультативної допомоги батькам. Соціально-педагогічним патронатом охоплено 120 дітей.

З метою забезпечення умов для розвитку особистості вільної, креативної, комунікабельної, здатної розв'язувати нестандартні завдання, у дошкільних навчальних закладах району педагоги впроваджують різні інноваційні технології:розвитку творчої особистості, раннього навчання Г. Домана.

Педагоги більшості дошкільних навчальних закладів району використовують також технології фізичного виховання М.Єфименка,саморозвитку М. Монтессорі, Вальдорфської педагогіки Р.Штейнера, музичного розвитку дітей К. Орфа та авторські програми: «Формування основ безпеки життєдіяльності дошкільників»О. Лози, «Бережи здоров'я змалку» Л. Калуської.

Педагоги дошкільних навчальних закладів активно втілюють у діяльність педагогічні ідеї та спадщину В. Сухомлинського, С. Русової, Ш. Амонашвілі, О. Олеся, Г. Ващенка.

Однією з найбільш гострих соціальних проблем є стан здоров'я дітей. Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення захворюваності дітей дошкільного віку, 93 дитини знаходиться на диспансерному обліку. Середній показник захворюваності серед вихованців дошкільних навчальних закладів становить 22 %. Найвищим він є у Скуносівському НВК (50 %), Князівському (49 %), дошкільному навчальному закладі №4 (38 %), Бобинському НВК (29 %), Сафонівському (27 %).

Основною умовою для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту й розвитку дітей є забезпечення збалансованого харчування. Показник виконання норм харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за ІІ квартал 2012 року становить 80 % від потреби. Найнижчі показники виконання затверджених норм харчування в Сафонівському НВК, Руднєвському НВК (51,5%), Манухівському НВК (57,5 %), Юр'ївському НВК (64,5 %), Стрільніківському (66,5 %), Скуносівському НВК (67 %).

У меню для дітей недостатньо м'ясних, рибних, молочних продуктів, яєць, а також фруктів і соків.

Не виконуються вимоги Закону України «Про дошкільну освіту» щодо обрахування батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах № 1, № 4.

Основний здобуток дошкільної освіти району – збалансований розвиток дитини. Профіль груп та додаткові освітні послуги дошкільних навчальних закладів

Уже є реальністю різноманітність дошкільних навчальних закладів з варіативними підходами до змісту та методів виховання, роботи з батьками, громадськістю тощо. Батьки мають змогу обирати для дітей дошкільні навчальні заклади (групи) творчо-розвивального характеру. У 19 дошкільних навчальних закладах діють 20 груп з пріоритетними напрямами освітньої діяльності (естетичним, гуманітарним, фізкультурно-оздоровчим тощо), які відвідують 455 дітей, що становить 49 % від загальної кількості .

Педагоги дошкільних навчальних закладів району працюють за Базовою програмою «Я у Світі». Вони намагаються зробити діяльність дітей більш гнучкою й динамічною, не нав'язувати знання, а створювати такі умови, що викликають у малят бажання пізнавати світ.

З метою успішного впровадження Базової програми було проведено низку районних науково-практичних семінарів для керівників методичних об'єднань, керівників творчих груп, керівників шкіл передового педагогічного досвіду на базі дошкільних закладів № 1, № 4, Путивльського НВО, Зінівського та Октябрського навчально-виховних комплексів.

Протягом року педагогами району вивчалися проблеми наступності в роботі дитячого садка та школи, здоров'язберігаючі технології.

Матеріально-технічне забезпечення дошкільних навчальних закладів

Серед основних причин, що ускладнюють й уповільнюють процес розвитку дошкільної освіти, залишається неналежне фінансування, що безпосередньо впливає на стан матеріально-технічного, навчально-методичного забезпечення та інші ресурси дошкільних навчальних закладів, перешкоджає виконанню вимог Базового компоненту дошкільної освіти.

Однією із нагальних проблем матеріально-технічного забезпечення дошкільної освіти є потреба в заміні меблів, у тому числі шаф для одягу, ліжок, столів, стільців, а також навчального приладдя, іграшок. Оскільки район має заклад професійно-технічної освіти, який виконує важливу соціальну функцію та має можливість забезпечити виробництво необхідного обладнання, за ініціативи голови Путивльської районної державної адміністрації на 2012 – 2015 роки розроблено районну програму «Дитячі меблі Путивльщини», мета якої – забезпечити дошкільні заклади меблями відповідно до потреби.

Співпраця з батьками забезпечила активну допомогу у створенні умов для успішного здійснення освітнього процесу: змінився дизайн ігрових майданчиків, виготовлено й відремонтовано багато ігрової атрибутики, нестандартного ігрового обладнання.

Основні проблеми

Перевантаження груп у дошкільних навчальних закладах у міській місцевості та недостатнє наповнення груп у сільських дошкільних навчальних закладах

Потребує поповнення і поновлення матеріально - технічна база закладів.

Є потреба в організації інклюзивного навчання дітей дошкільного віку

Шляхи вирішення

Охоплення дошкільною освітою не менше 90 відсотків дітей дошкільного віку.

Охоплення дошкільною освітою ста відсотків дітей п'ятирічного віку.

Розширення альтернативних форм надання дошкільної освіти.

Відкриття логопедичної групи на базі Путивльського ДНЗ №4.

Переведення 1-их класів, які навчаються на базі дошкільних навчальних закладів, у загальноосвітні.

ІІ. Початкова школа- це початок нового життя кожної дитини

Глобалізація, демографічна криза, інновації в науково – технічній сфері, швидкість і частота комунікацій у різних сферах суттєву змінили культурне та інформаційне середовище країни. А це, в свою чергу, змінило вимоги суспільства до освіти. І ці зміни зараз відбуваються в початковій ланці освіти району.

Чи цікавим буде навчання за оновленим змістом початкової освіти? Чи комфортно буде маленькому школяреві? Чи справиться він із великим потоком інформації та різномаїттям предметів? Ці та інші питання непокоять кожного, хто пов'язаний зі школою як державним інститутом.

Щоб навчальна діяльність була радістю, має бути така організація навчання, за якою дитина стає активним учасником процесу засвоєння знань, тоді пізнавальний інтерес і задоволення від процесу та результату навчання дає моральний, психологічний комфорт, розуміння особистого успіху.

Отже багато в чому результати навчально - виховного процесу в 1 класах будуть залежати від того, як підготуються самі педагоги: на якому рівні вони будуть ознайомлені із змінами у Державних стандартах та навчальних програмах, опрацюють нові підручники, оволодіють новітніми технологіями навчання .Тому для педагогів - початківців 2011-2012 навчальний рік був роком підготовки до переходу на нові Державні стандарти початкової загальної освіти, до роботи за новими програмами та підручниками.

У минулому навчальному році у 1 – 4 класах працювали 76 учителів, 62 (82%) із яких мають вищу педагогічну освіти. У початкових класах працює 16 (21%) учителів, що мають вищу кваліфікаційну категорію, 33 (43%) – І категорію, 8 (11%) – ІІ категорію, 14 (18%) – мають базову вищу освіту. Найкращий якісний склад учителів початкових класів у Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. № 1, Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. № 2, Путивльському навчально – виховному об'єднанні, Зінівському, В'язенському, Яцинському навчально – виховних комплексах, де відсоток учителів із І та вищою кваліфікаційною категорією складає 100%. З 1 вересня 2012 року в перших класах загальноосвітніх шкіл Путивльського району розпочнуть навчання 208 учнів, що на 25 учнів більше минулорічного показника.

Значну роботу проведено в районі щодо підготовки майбутніх першокласників до навчання в школі. Організовано проходження обов'язкових медичних оглядів дітей відповідно до графіків, що затверджені спільним наказом відділу освіти та Путивльської районної лікарні . Станом на 1 серпня 2011 року огляди пройшли 93 % дітей.

У відділі освіти райдержадміністрації організовано роботу «Гарячої лінії» щодо надання роз'яснень з питань запису дітей до школи. У кожному навчальному закладі 1 вересня, у День знань, заплановано проведення урочистостей – Свято першокласника. За рахунок як бюджетних, так і спонсорських коштів планується придбання подарунків для першокласників: портфелів, наборів канцелярських товарів, шкільного приладдя, зошитів з друкованою основою, пізнавальної та художньої літератури.

У 1 класах з вересня 2012 року викладати будуть 23 вчителі. Із них 17%- мають вищу кваліфікаційну категорію, 48% - І категорію, 22% - тарифний розряд. Із зазначених педагогів 22 (96%) - мають відповідну фахову освіту, усі володіють комп'ютером та мають сертифікат «100%». Викладання англійської та німецької мов будуть здійснювати 26 педагогів. Із них 17 (66%) мають відповідну фахову освіти: 2 (8%) - мають кваліфікацію «учитель початкових класів, учитель іноземної мови», 9 (34%)- не мають фахової освіти з іноземної мови.

З метою забезпечення необхідних умов для навчання та виховання учнів початкових класів у загальноосвітніх навчальних закладах району виділено певну кількість приміщень (класні кімнати, ігрові, спальні). Найкращі умови для шестирічних учнів створені у Путивльській ЗОШ – інтернат (клас, окремі ігрова, спальні, спортивний куточок тощо), Путивльському навчально – виховному об'єднанні, Мазівському навчально – виховному комплексі тощо. У Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. № 1 та Путивльській ЗОШ І – ІІІ ст. № 2 першокласники з 2000 року навчаються на базі міських дошкільних навчальних закладів, із якими заключені відповідні угоди.

Протягом минулого року у навчальних закладах було проаналізовано відповідність навчально – методичної бази вимогам нових Державних стандартів. Найкраще навчально – методичним обладнанням забезпечені Зінівський навчально – виховний комплекс, Козаченська ЗОШ І – ІІ ст., Путивльська ЗОШ – інтернат І – ІІ ст., Путивльське навчально – виховне об'єднання, Путивльська ЗОШ І – ІІІ ст. № 2,Путивльська ЗОШ І – ІІІ ст.№ 1. Якісний аналіз обладнання початкової ланки загальноосвітніх навчальних закладів показав, що потребує оновлення демонстраційний матеріал, фонди шкільних бібліотек (у частині забезпечення програми з позакласного читання). Сьогодні, коли все більше в життя школи входять комп'ютери, актуальним стає використання навчальних електронних програм та посібників.

Оволодіння учителями початкових класів комп'ютером на високому рівні, ІКТ – технологіями навчання – сьогодні стає наступним завданням для початкової школи.

Основні проблеми

Недостатня кількість вчителів, які мають кваліфікацію «учитель початкових класів, учитель іноземної мови», «учитель інформатики».

Потребує поповнення і поновлення матеріально - технічна база закладів.

Шляхи вирішення

Продовжити роботу над підвищенням освітнього та фахового рівня педагогів.

Отримання учителями другої вищої освіти, особливо за спеціальностями «англійська мова», «інформатика».

Використання залучених коштів на придбання навчального обладнання для викладання в початкових класах.

Використання навчальних електронних програм та посібників.

Опанування вчителями початкових класів комп'ютерними технологіями на більш високому рівні через організацію проведення ряду семінарських занять.

ІІІ. Загальна середня освіта: до нового змісту освіти через нові технології

Удосконалення мережі загальноосвітніх навчальних закладів - шлях до оновлення змісту і якості освіти

Мережу загальноосвітніх навчальних закладів сформовано за принципами: доступність кожному громадянину до всіх форм і типів освітніх послуг; відкритий характер освіти; соціальний захист дітей.

Для задоволення освітніх потреб населення в районі у 2011-2012 навчальному році функціонувало 28 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких здобувало освіту 2144 дитини, що на 65 учнів менше минулорічного показника. Із загальної кількості навчальних закладів 8 - І-Ш ступенів, 16 - І-П ступенів, 4 - І ступеня. При 4 загальноосвітніх школах працюють заочні (вечірні) класи, у яких навчається 35 учнів. Повною загальною середньою освітою охоплено 99,8 відсотків дітей шкільного віку, неохоплені навчанням 0,2 відсотки дітей, які за медичними висновками не підлягають навчанню.

У районі залишається складною демографічна ситуація: з 2008 року контингент учнів зменшився на 421 особу, у зв'зку з цим у 2011 році у Бобинському навчально- виховному комплексі припинена діяльність школи І ступеня, за рішеннями сесій Октябрської та Юр'ївської сільських рад у червні 2012 року призупинена діяльність Волинцевського навчально- виховного комплексу: ЗОШ І ступеня- ДНЗ Юр'ївської сільської ради та Скуносівського навчально- виховного комплексу: ЗОШ І ступеня- ДНЗ Октябрської сільської ради.

Проведено роз'яснювальну роботу серед громадськості, батьків, учнів, які навчаються в Бояро- Лежачівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, щодо намірів реорганізації даного закладу у Бояро- Лежачівський навчально- виховний комплекс: загальноосвітню школу І-ІІ ступенів – ДНЗ через відсутність контингенту учнів старшої школи. Громадою Бояро- Лежачівської сільської ради надано дозвіл на реорганізацію закладу, відділом освіти підготовлено матеріали на розгляд наступної сесії Путивльської районної ради.

Здійснено аналіз наявної мережі загальноосвітніх навчальних закладів сільської місцевості та складено план її оптимізації на період до 2015 року, у якому враховано не лише демографічні, а й економічні прогнози розвитку районів.

Зменшення кількості учнів призводить до зменшення класів або відсутності учнів в окремих з них. Усього в районі функціонували 23 малокомплектні школи (82 % від загальної кількості шкіл села), у них навчалися 616 учнів (85 % від загальної кількості учнів сільської місцевості).

У денних загальноосвітніх навчальних закладах функціонували 105 класів. Середня наповнюваність їх становить по району 12,2 учні, у тому числі у міських школах – 19,6 учнів, у сільських – 4,6 учнів. У 10 школах району (35,7%) відсутні окремі класи, у 9 школах (32%) немає жодного класу з кількістю учнів 5 і більше осіб. У зв'язку з цим щороку збільшується середня вартість 1 учня : 2009 - 6473 гривень, 2010 – 7844 гривні, 2011- 8676 гривень. Найбільше цей показник склав 20357 гривень – у Козаченській ЗОШ І-ІІ ступенів.

Діяльність освітніх округів

У районі функціонують 6 освітніх округів. До їх складу входять 28 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ, І-ІІ та І ступенів. Освітні округи, що діють в районі, - є не лише територіальними утвореннями, а й центрами соціально-економічного розвитку районів. Спільна діяльність суб'єктів освітніх округів, їх взаємопідтримка є ефективним чинником поліпшення якості освітніх послуг.

У результаті вивчення з'ясовано, що вчителі, як опорних навчальних закладів, так і дочірніх шкіл, активізували роботу щодо впровадження інформаційно-комп'ютерних технологій у навчально-виховний процес. Вони активно застосовують мультимедійні комплекси під час проведення уроків для виконання тестових завдань, які добирають самостійно, списування текстів, при ознайомленні із життям і творчістю письменників, при вивченні графіків функцій тощо. Учителі створюють анімації до тем шкільної програми.

Більшість шкільних виховних заходів проведено з використанням мультимедійного проектора. Окружні предметні семінари, засідання окружних методичних об'єднань, шкіл передового педагогічного досвіду, творчих груп учителів, батьківські збори відбулися в навчальних закладах у супроводі мультимедійної техніки.

Суб'єкти освітніх округів забезпечують доцільне використання комплектів навчальної літератури, придбаної за кошти обласного бюджету, як учнями, так і вчителями, батьками, і, навіть, мешканцями населених пунктів. Завдяки новим надходженням значно підвищилися показники відвідування читачами шкільних бібліотек, книговидачі, про що свідчать читацькі формуляри. Учні з великим задоволенням працюють з новими книгами, їх приваблює як естетичне оформлення, так і зміст нових видань. При підготовці до державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання учні 9, 11 класів стовідсотково використовували фонд довідкової літератури.

Разом з тим у роботі загальноосвітніх навчальних закладів, що входять до складу освітніх округів, є певні питання стосовно забезпечення ефективного використання мультимедійних та електронних засобів навчання. Існує нагальна потреба в оновленні комп'ютерної техніки, придбанні комп'ютерів для шкіл І-ІІ ступенів. Актуальним є питання створення єдиної локальної мережі, яка дала б можливість запровадити елетронний документообіг, отримати практично всім педагогам та учням старших класів регулярний доступ до інформаційних ресурсів, оперативно і безкоштовно забезпечити обмін інформацією між школами районів, створити голосовий та відеозв'язок між ними. Недостатньо проведено роботу щодо створення Web-сайтів.

Забезпечення профільного навчання в старшій школі – ключове завдання модернізації освіти області

У районі функціонує розгалужена мережа профільних і допрофільних класів. Відповідно до програми впровадження профільного навчання активізовано профорієнтаційну роботу серед учнів 5-9 класів.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах І-Ш ступенів організоване профільне навчання для старшокласників за напрямками: філологічний, фізико- хімічний, технологічний, біолого - хімічний, історичний, математичний, спортивний, якими вже протягом 3 років охоплювалось 100% учнів, у 2011-2012 навчальному році - 98 % учнів. На зменшення відсотка охоплення профільним навчанням вплинула організація індивідуального навчання в Бояро- Лежачівській ЗОШ І-ІІІ ступенів через відсутність класу більше 5 учнів. Налагоджена співпраця з районним центром зайнятості, проведено ряд практичних семінарів, індивідуальних консультацій для вчителів, керівників шкіл з питань упровадження профільного навчання. Відділом освіти та трьома навчальними закладами району укладено угоду про співпрацю з лабораторією дидактики Інституту педагогіки НАПП України. З 01.01.2012 року відділ освіти та чотири навчальні заклади беруть участь у педагогічному експерименті з теми «Фундаменталізація змісту освіти в учнів старшої школи в умовах профільного навчання».

Аналіз результатів контрольних зрізів знань з профільних предметів свідчить, що на достатньому та високому рівні засвоюють програму 70 % старшокласників. Найбільш реалізованими протягом трьох років залишаються філологічний, спортивний, технологічний профілі. Навчально-методичне забезпечення навчальних кабінетів з предметів, за якими здійснюється профільне навчання та допрофільна підготовка, у достатній мірі задовольняє викладання навчальних програм у профільних класах.

Аналіз працевлаштування випускників 11-х класів за три роки показав, що близько 74 % продовжують навчання у вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації( 2010- 77%, 2011-73%, 2012- 70,1%)

Допрофільним навчанням через поглиблене вивчення української та англійської мови , яке організоване у 3 закладах, охоплено 130 учнів 8-9 класів. Крім цього допрофільна освіта здійснюється через залучення дітей до профільних гуртків різних напрямків: еколого- натуралістичного, краєзнавчого, фізкультурно- спортивного, науково- технічного напрямків, якими охоплено 200 дітей загальноосвітніх шкіл.

Державна підсумкова атестація

За останній час стали більш чіткими та жорсткими вимоги до результативності навчання у школі І ступеня. У минулому навчальному році державну підсумкову атестацію складали 225 учнів 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів району, що складає 99% від усіх випускників початкової ланки. Роботу з української мови виконували 194 учнів 4 класів, що становить 99% від загальної кількості учнів, що навчаються в україномовних класах, та 29 (100%) четвертокласників із російськомовних класів. Із них на високому рівні із тестовими завданнями справилися відповідно 52 (27%) та 9 (31%)четвертокласників, на достатньому – 94 (48%) та 14 (48%), на середньому – 48 (25%) та 6 (21%). Контрольний зріз знань із читання виконували 195 (99%) учнів україномовних класів та 29 (100%) учнів російськомовних класів. Із них на високому рівні із роботою справилися відповідно по класах 70 (36%) та 12 (41%)учнів, на достатньому – 89 (48%) та 12 (41%) четвертокласників, на середньому – 36 (18%) та 5 (18%). Роботу виконували 224 учні 4 класів, що становить 99,5% від їх загальної кількості. Із них на високому рівні роботу виконали 76 (34%) учнів, на достатньому – 91 (41%), на середньому – 57 (25%) та 1 (0,4%) – на початковому.

Аналіз результатів державної підсумкової атестації випускників початкової ланки показав, що учні 4 класів навчальний матеріал засвоїли на достатньому та високому рівня та в повній мірі оволоділи необхідними знаннями, уміннями та навичками.

Необхідність реагування школи на вимоги часу зумовлюють на введення у перелік предметів, що вивчаються у 1 – 4 класах, нових предметів за рахунок варіативної частини. У нашому району перевага в цьому питанні надається предметам «Світова література», «Сходинки до інформатики», «Логіка». Уперше в минулому навчальному році в районі розпочато апробацію обласної програми «Сумщинознавство», вивчення предметів «Продуктивне мислення», «Риторика». Введення цих предметів суттєво вплине на якість освіти молодших школярів, їх освітню компетентність, загальний розвиток. Продумане використання варіативної складової у наступному навчальному році лише сприятиме розвитку наших учнів. Наше завдання використати усі наявні для цього можливості.

2011-2012 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах навчались 275 випускників основної та 111 випускників старшої шкіл. У ході здійснення контролю за дотриманням вимог щодо порядку закінчення навчального року та проведення державної підсумкової атестації у відділі освіти проведена певна робота щодо доведення нормативних та директивних документів до загальноосвітніх навчальних закладів. Система цієї роботи прослідковується через видані накази, тематику проведення нарад та семінарів з різною категорією педагогічних працівників.

Із загальної кількості випускників 9 класів 3 особи звільнено від проходження державної підсумкової атестації через хворобу й атестовано за результатами річного оцінювання. Усього проходили державну підсумкову атестацію 272 випускники. Свідоцтво з відзнакою отримали 28 випускників основної школи, що становить 10,2 % від загальної кількості випускників. Найбільша кількість таких випускників у Путивльських ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та №2, НВО. Аналіз показника засвоєння випускниками програмового матеріалу на достатньому та високому рівнях засвідчив його зростання з української мови(67%), іноземної мови(76), біології(74%) в порівнянні з минулими роками.

Із 111 випускників старшої школи( в тому числі 96 випускників денних шкіл та 15- вечірньої)105 проходили державну підсумкову атестацію, яку вони успішно склали. Значним є показник засвоєння програмового матеріалу на високому та достатньому рівнях з історії України(95 %), Всесвітньої історії(84%), математики(90%).

Із 96 випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2011-2012 навчального року в жовтні 2011 року за рішеннями педагогічних рад були визначені претендентами на нагородження 14 випускників, з них: 11 – золотими медалями, 3– срібними.

За підсумками державної підсумкової атестації 2012 року усі 14 підтвердили високий і достатній рівень навчальних досягнень і фактично отримали медалі, що становить 14,5 % від загальної кількості випускників денних шкіл. Це учні Путивльської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1(5 учнів), Путивльської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2(2 учні), Путивльського навчально- виховного об'єднання (1 учень), Новослобідського навчально- виховного комплексу(3 учні).

Запровадження у навчально - виховний процес інформаційно-комунікаційних технологій.

Запровадження у навчально-виховний процес закладами освіти інформаційно-комунікаційних технологій є вимогою часу. Сьогодні без використання інформаційно-комунікаційних засобів не можливо забезпечити рівний доступ до якісної освіти для всіх учнів.

Відповідно до Закону України "Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки", на виконання Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій "Сто відсотків" на період до 2015 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №494, та з метою підвищення рівня підготовки вчителів загальноосвітніх навчальних закладів з питань використання інформаційно-комунікаційних технологій в навчально-виховному процесі у загальноосвітніх навчальних закладах Путивльського району, впровадження в навчально-виховний процес інформаційно-комунікаційних технологій відділом освіти проведено сертифікацію вчителів загальноосвітніх закладів щодо стовідсоткового оволодіння основами інформаційно-комунікаційних технологій.

Кожен вчитель загальноосвітнього навчального закладу, незалежно від ступеня, типу, форми власності закладу та рівня своєї кваліфікації, повинен вміти орієнтуватися в інформаційному просторі, отримувати інформацію та оперувати нею відповідно до власних потреб і вимог сучасного високотехнологічного суспільства.

З початком комп'ютеризації навчальних закладів Путивльського району проводилась і підготовка вчителів. Оволодіння вчителями основами інформаційно-комунікаційних технологій здійснювалось: під час проведення тренінгів за програмою «Інтел®Навчання для майбутнього», під час курсів підвищення кваліфікації у Сумському інституті післядипломної педагогічної освіти, під час навчання в педагогічних навчальних закладах, шляхом самоосвіти.

За програмою, розробленою Сумським обласним інститутом післядимпломної педагогічної освіти, кожен вчитель виконав 6 завдань на перевірку вміння користуватися текстовим процесором Microsoft Word, табличним процесором Microsoft Excel, програмою для створення та перегляду презентацій Microsoft Powerpoint, вміння використовувати мережу Інтернет. Кожен вчитель створив власну електронну скриньку та завантажив створені документи, відкривши спільний доступ для будь-якого користувача Інтернету.

Із закладів міста найбільшу активність виявила загальноосвітня школа-інтернат, координатор якої активно співпрацював з районним координатором програми. Путивльське НВО теж своєчасно почало роботу з учителями, але в роботах було дуже багато помилок, що свідчить про недоліки в організації підготовки вчителів. Найменшу активність серед закладів міста виявили ЗОШ №1 і ЗОШ №2, які, маючи сучасні комп'ютерні класи та швидкісний доступ до мережі Інтернет, активізували роботу безпосередньо перед завершенням сертифікації.

Серед сільських закладів найактивнішими були Зінівський НВК, Новослобідський НВК, Кочерезька ЗОШ, Волокитинський НВК, Князівський НВК, Мазівський НВК. На низькому рівні було організовано роботу з підготовки до сертифікації в Мачулищанській ЗОШ, Линівській ЗОШ, Волинцевському НВК, Руднєвському НВК та Манухівському НВК.

Під час перевірок оволодіння учителями основами ІКТ у Путивльській ЗОШ №1, №2, НВО, Юр'ївському НВК, Руднєвському НВК, Новослобідському НВК, Зінівському НВК, Князівському НВК, Линівській ЗОШ було виявлено, що не всі вчителі зазначених закладів мають задовільний рівень володіння комп'ютером. У середньому, задовільний рівень мають 75% вчителів закладів. Серед педагогічних працівників, які незадовільно володіють інформаційно-комунікаційними технологіями, основну частку складають працівники передпенсійного віку та пенсіонери. Серед причин недостатньої підготовки педагогів можна виділити об'єктивні причини, такі , як незадовільний стан забезпечення комп'ютерною технікою загальноосвітніх навчальних закладів, використання морально застарілої комп'ютерної техніки, відсутність або незадовільний стан підключення до Інтернету. Але, незважаючи на це, наявні й суб'єктивні причини: безвідповідальне ставлення вчителів, координаторів та директорів навчальних закладів до виконання вимог відділу освіти, які зумовлені вимогами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.

Використання інформаційних технологій – життєва необхідність сьогодення. Віддаючи перевагу сучасним технологіям навчання, можна зазначити, що це ефективний, цікавий спосіб навчання, активна участь у роботі, можливість досягти більшого результату з найменшою затратою часу, краще сприйняття і запам'ятовування інформації.

Реалізація програми «Шкільний автобус»

Однією із умов оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів є забезпечення виконання районної програми «Шкільний автобус», яка у 2008 році увійшла до районної програми «Освіта Путивльщини. 2007-2012 роки».

У 2011-2012 навчальному році за межею пішохідної доступності проживали 256 учнів та 50 педагогічних працівників. Організованим підвезенням до місць навчання та у зворотному напрямку було охоплено 241 учнь , що становить 94,1 відсотки від потреби. ( по області 95,3 відсотка) і на 2 відсотки більше минулорічного показника завдяки створенню загального парку автобусів для забезпечення у сільській місцевості регулярного безоплатного підвезення та придбаному у 2011-2012 роках за кошти державного бюджету 5 шкільних автобусів. До місць роботи та у зворотному напрямку організовано під'їжджали 50 педагогічних працівників, що становить 100 відсотків від потреби. У підвезенні учнів та педагогічних працівників було задіяно 8 транспортих одиниць, у тому числі 1 одиниця найманого транспорту ( ПП «Компанієць»).1 вересня 2012 року розпочнуть свій маршрут ще два нових автобуси, придбані за державний бюджет та отримані відділом освіти улітку 2012 року, що сприятиме збільшенню відсотка дітей, охоплених підвезенням.

Розширено мережу екскурсійно - туристичної діяльності школярів з використанням шкільних автобусів. За час роботи Програми здійснено більше 800 екскурсій пам'ятними місцями району, області, України.

Стан організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів

У районі вжито дієвих заходів щодо покращення якості харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

У період підготовки до нового навчального року відділом освіти здійснено аналіз стану придатності холодильного й технологічного обладнання, ревізію й ремонт інженерних мереж, очисних споруд; проведено заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази шкільних їдалень та харчоблоків. Проводиться робота щодо оновлення та переоснащення харчоблоків сучасним технологічним і холодильним обладнанням. Через недостатнє фінансування освітньої галузі (на харчування учнів початкових класів у 2011 році виділено лише 74,5 % від потреби, у 2012 – 75 %) у переважній більшості закладів кошти на модернізація технологічного обладнання харчових блоків здійснюється за рахунок спонсорських коштів.

На початку навчального року видано відповідні накази, якими затверджено заходи щодо підвищення відповідальності керівників закладів освіти за якістю харчування учнів, запобігання інфекційних хвороб, отруєння неякісними продуктами харчування під час навчально-виховного процесу. Посилено контроль за дотриманням особистої гігієни працівників та санітарно-гігієнічного режиму на харчоблоках та в їдальнях. Забезпечено дотримання технології миття та обробки посуду в загальноосвітніх навчальних закладах.

Продукти харчування й продовольча сировина надходять до харчоблоків із супровідними документами, що засвідчують їх якість та походження. Постачання продуктів харчування та продовольчої сировини здійснюється місцевими товаровиробниками або їх офіційними представниками на підставі укладених договорів, погоджених головним управлінням економіки Сумської обласної державної адміністрації, відповідно до затвердженого графіка.

У районі проводиться відповідна робота щодо поліпшення стану організації харчування дітей та учнівської молоді. Гаряче харчування дітей організовано в усіх школах району.

Керівниками навчальних закладів проводиться відповідна робота щодо залучення якомога більшої кількості учнів до харчування. Порівняно з 2010-2011 навчальним роком зріс показник охоплення гарячим харчуванням дітей у загальноосвітніх навчальних закладах до 95 % проти 94 %.

Середня вартість одноразового гарячого харчування дітей у навчальних закладах міста становить 5,5 гривні на день (у минулому році – 4,64 гривні), у сільській місцевості – 5 гривень (у минулому році – 4,42 гривні). Батьківська доплата для харчування дітей у школах міст у середньому - 1,92 гривні, у сільських школах – 1,28 гривні.

У жодному начальному закладі не виконуються норми харчування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах». Виконання норм харчування з основних продуктів у загальноосвітніх навчальних закладах району становить 75 %.

Ураховуючи обмеженість бюджетного фінансування витрат на харчування, а також соціально-економічний стан громадян, навчальні заклади проводять роботу щодо залучення позабюджетних коштів на організацію харчування та пошуку шляхів його здешевлення. Активно використовують такі форми залучення позабюджетних коштів, як спонсорська допомога та благодійна допомога підприємств, кошти за здану в оренду землю, кошти від реалізації продукції шкільних підсобних господарств. Заклади освіти, які розташовані в сільській місцевості, здійснюють заготівлі овочевої продукції для шкільних їдалень, за рахунок чого відбувається здешевлення вартості харчування.

З метою забезпечення учнів навчальних закладів району якісним харчуванням навчальні заклади співпрацюють з місцевими товаровиробниками.

Оздоровлення, відпочинок та зайнятість учнівської молоді влітку 2012 року

Державна програма у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, у першу чергу, спрямована на зміцнення та відновлення здоров'я молодого покоління. Робота, проведена відділом освіти, навчальними закладами району, була спрямована на забезпечення організованого відпочинку, оздоровлення, зайнятості дітей, учнівської та студентської молоді влітку 2012 року, покращання якості надання оздоровчих послуг та збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами оздоровлення.

За оперативними даними, улітку 2012 року функціонували 35 освітянських оздоровчих заклади, із них: з денним перебуванням – 27 таборів, заміських оздоровчих таборів – 1, профільних таборів -6 , табору праці та відпочинку -1, оздоровленням та відпочинком у яких охоплено 1290 учнів 1-10 класів, що становить 62,9 %.

Наймасовішою формою оздоровлення та відпочинку дітей залишаються табори з денним перебуванням, до виховних планів роботи яких уключено навчально-пізнавальні, оздоровчо-виховні заходи, а також заходи, спрямовані на загартування школярів, формування в них навичок здорового способу життя. Проведення походів місцями бойової слави, історичними місцями доповнювалося екологічними та археологічними екскурсіями, польовими практикумами, залученням школярів до науково-дослідницької роботи.

Значну увагу в оздоровчих таборах приділено екскурсійній діяльності. Понад 725 дітей та учнівської молоді влітку 2012 року побували в екскурсійно-туристичних подорожах рідним краєм, історичними та культурними містами України. Найчастіше подорожувала учнівська молодь рідною Сумщиною.

У районі розроблені конкретні заходи щодо зайнятості учнівської молоді різними видами трудової діяльності. До роботи в 1 таборі праці та відпочинку було залучено 15 старшокласників. Діти обробляють землю, ведуть прополку сільгосподарських культур, займаються озелененням населених пунктів.

Протягом літа близько 500 старшокласників працювали у складі учнівських виробничих бригад, трудових загонів, ремонтних бригад та бригад з благоустрою, у шкільних лісництвах.

Учні займалися впорядкуванням шкільних стадіонів, ігрових майданчиків, обкопуванням дерев, прополкою квітів, шкільних ділянок, ремонтом шкільних приміщень, меблів.

Відділом освіти загальноосвітніми навчальними закладами району проводиться робота щодо залучення спонсорських коштів на оздоровлення та відпочинок дітей та учнівської молоді. У таборах з денним перебуванням було організовано дворазове харчування. Середня вартість харчування дітей у таборах з денним перебуванням у день на одну дитину становить 15 гривнь.

Робота з обдарованою молоддю

З метою своєчасного виявлення, підтримки та організації роботи зі здібними та обдарованими дітьми у районному методичному кабінеті відділу освіти Путивльської районної державної адміністрації створений та постійно діє міжвідомчий банк даних «Обдарованість», який у 2011-2012 навчальному році налічував 236 учнів загальноосвітніх навчальних закладів, вихованців Путивльського центру позашкільної роботи та дитячо-юнацької спортивної школи. І з них: 117 вихованців Центру позашкільної роботи, 228 переможців та призерів районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань, конкурсів дитячої творчості, олімпіад, 7 слухачів територіального відділення Малої академії наук.

Відділ освіти, районний методичний кабінет, педагогічні колективи навчальних закладів постійно працюють над виявленням, підтримкою та розвитком творчого потенціалу обдарованих та здібних школярів. Психологічною службою району в навчальних закладах (загальноосвітніх школах, дошкільних та позашкільних навчальних закладах) відповідно до річних планів роботи проводяться різноманітні заходи (тестування, анкетування, тренінги та інше) для своєчасного виявлення та надання психологічної підтримки дітям даної категорії. З метою розвитку творчих здібностей дітей та наданням їм можливості для власної самореалізації у районі функціонує Центр позашкільної роботи, територіальне відділення МАН, гуртки в усіх загальноосвітніх навчальних закладах, проводяться різноманітні змагання, конкурси, олімпіади. Учні району беруть активну участь у їх проведенні. Вони є учасниками республіканських та Міжнародних конкурсів та змагань . Традиційними у районі є такі конкурси та змагання: «Маленькі розумники», «Совенятко» для учнів початкової школи, ігри «Ерудит» та «Юні правознавці» для старшокласників, учнівські науково-практичні конференції природничо-математичного та історичного напрямків, фестиваль «Дзвіночки Путивльщини», спортивні змагання «Старти надій», «Легкоатлетичне чотириборство», «День олімпійського бігу», «Зимові розваги» тощо. Працює районна «Математична школа олімпійського резерву», шкільне учнівське наукове товариство «Юніор» (Путивльська ЗОШ І-Ш ст. № 2). Видаються шкільні газети (Путивльська ЗОШ І-Ш ст. № 1, Путивльська ЗОШ І-Ш ст. № 2, Новослобідський НВК, Руднєвський НВК).

Школярі району є учасниками Всеукраїнських учнівських олімпіад. Порівняно із минулим навчальним роком покращилась результативність участі у Ш етапі. У 2011-2012 навчальному році учні району здобули 16 перемог у Ш етапі, що на 11 більше минулорічного показника. У цьому навчальному році школярі Путивльщини взяли участь у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру», Всеукраїнському фізичному конкурсі «Левеня», конкурсі з інформатики «Бобер», Всеукраїнських інтерактивних конкурсах «Лелека», «Колосок» тощо.

Загалом, протягом 2011-2012 навчального року учні загальноосвітніх навчальних закладів району взяли участь у 98 олімпіадах, змаганнях, конкурсах, що на 9 більше, ніж у минулому році. Із них: у Всеукраїнських учнівських олімпіадах (П та Ш етапи) взяли участь 23 навчальні заклади (378 учнів), у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру» - 27 шкіл (630 учнів), у Всеукраїнському конкурсі з інформатики «Бобер» - 7 шкіл (43 учні), у Всеукраїнському фізичному конкурсі "Левеня» - 9 шкіл (117 учнів), у Всеукраїнському природничому інтерактивному конкурсі «Колосок» - 11 шкіл (73 учнів), у Всеукраїнському інтерактивному історичному конкурсі «Лелека-2012» - 4 школи (75 учнів), у Всеукраїнському конкурсі юних суспільствознавців «Кришталева сова» - 4 школи (69 учнів).

З метою стимулювання та заохочення, адресної підтримки здібних та обдарованих дітей щорічно один учень району отримує стипендію голови обласної державної адміністрації, 1 – голови районної державної державної адміністрації. Традиційним для району стало проведення районного «Свята мудрості», де вшановуються учні-переможці олімпіад, змагань, конкурсів. У цьому навчальному році на ньому учні та педагоги отримали подарунки на суму 2000 грн. (42 учнів із 7 навчальних закладів). Здібним та обдарованим школярам у навчальних закладах надається безкоштовний доступ до Інтернету, до використання комп'ютерної техніки. Щорічно учні цієї категорії проходять оздоровлення. Протягом 2011-2012 навчального року було оздоровлено 15 дітей із 6 шкіл у різноманітних таборах обласного та всеукраїнських рівнів, ще 182 - оздоровилися у профільних та пересувних таборах.

Найбільш результативною роботою з обдарованими учнями стала робота Путивльської ЗОШ І-Ш ст. № 1, Путивльської ЗОШ І-Ш ст. № 2, Путивльського НВО, Новослобідського НВК, Мазівського НВК. За результатами районного рейтингу Путивльська ЗОШ І-Ш ст. № 1 отримала перехідний приз «Мудра Сова».

З метою заохочення вчителів, які підготували переможців Ш етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін, з 01.09.2011 р. по 01.09.2012 року 4 вчителі загальноосвітніх навчальних закладів отримують надбавку до посадового окладу у розмірі 10 %, 1 учитель -20 %.

За підсумками 2011-2012 навчального року кращим учнем району визнана Щербакова Олена, учениця 10 класу Путивльської ЗОШ І-Ш ст. № 2. Вона є переможцем 2 районних, 2 обласних олімпіад та 1 Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови.

Шкільна бібліотека

Шкільна бібліотека є обов'язковим структурним підрозділом навчального закладу, який повинен здійснювати бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення процесу навчання та виховання. Удосконалення роботи шкільних бібліотек є одним з пріоритетних напрямків розвитку освіти. У 2011-2012 навчальному році за державні кошти школи району отримали 4004 екземпляри навчальної літератури на загальну суму 69733,13 грн. Головне місце у надходженнях займають підручники для 1-х та 11-х класів.

У серпні 2011 року відділ освіти, як обласний переможець за рейтинговими показниками, отримав для загальноосвітніх навчальних закладів комплект літератури, придбаної за кошти обласного бюджету, на суму 3009,00 грн.

За ініціативи заступника голови районної державної адміністрації Свердлікової І.М. та з метою покращання навчально-методичного забезпечення з української та зарубіжної літератури, зацікавлення дітей книгою та виховання читацької культури учнів було виділено кошти з районного бюджету на придбання двадцяти трьох комплектів класичної зарубіжної та української літератури на загальну суму 24242 грн. у видавництві «Фоліо».

Військово-патріотичне виховання учнівської молоді, створення умов для творчого, інтелектуального та духовного розвитку дітей та учнівської молоді

Для надання допомоги ветеранам Великої Вітчизняної війни та праці, вдовам, людям похилого віку в загальноосвітніх навчальних закладах району діє 24 волонтерські загони. Постійно проводяться традиційні патріотичні акції «З добрим ранком, ветеране!», «Милосердя», «Турбота», «Ветеран живе поруч».

Юні волонтери надають допомогу ветеранам та іншим незахищеним верствам населення у виконанні сільськогосподарських робіт на городах, подвір'ях, присадибних ділянках та у впорядкуванні помешкань. Проводять трудові десанти (прибирання, висадка квітів) біля пам'ятників загиблим воїнам, місцях поховання учасників бойових дій.

У районі діє 9 музеїв патріотичного напрямку (50%), зареєстрованих у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України.. Експозиції музеїв навчальних закладів доповнено матеріалами до 67-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні та 71-ї річниці партизанського руху в Україні.

На виконання розпорядження голови Сумської облдержадміністрації від 19 квітня 2012 року № 145-ОД «Про підготовку та відзначення 67-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років», з метою виховання в учнівської молоді поваги до героїв Великої Вітчизняної війни проведено обласний конкурс волонтерських організацій «Ветеран живе поруч», в якому взяв участь пошуковий загін Путивльської загальноосвітньої школи №1 і посів 5 місце.

У 2009 році було оголошено проведення Всеукраїнської історико - краєзнавчої акції учнівської та студентської молоді «Шляхами подвигу і слави», присвяченої 65-й річниці визволення України від нацистських загарбників і 65-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. 5 жовтня 2011 року на базі Путивльської загальноосвітньої школи №1 було проведено районну історико – краєзнавчу конференцію учнівської молоді.

Згідно з методичними рекомендаціями Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України в навчальних закладах області 7 травня 2012 року проведено Єдиний урок, присвячений 67-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років.

Робота громадських трикутників у державно-громадській моделі управління освітою

Одним із пріоритетних напрямів реформування освіти району є перехід від державних принципів управління освітою до державно-громадських. Поступово стирається стереотип, що надання учням освіти – це турбота тільки тих, хто працює в галузі освіти. Питання виховання молодого покоління турбує всіх: батьків, учителів, представників влади, громадськості. Від того, скільки уваги й зусиль укладено в процес виховання, таким і є результат. А результат – це освічена, урівноважена, доброзичлива, оптимістично налаштована молодь.

У навчальних закладах району успішно реалізується проект «трикутник», що передбачає тісну співпрацю педагогів, батьків, учнів. Головним питанням цієї моделі управління є розширення кола реальних учасників освітнього процесу. Вони мають приймати та впроваджувати в педагогічну практику стратегічні рішення, позитивно впливати на підвищення якості освіти. У минулому навчальному році проведено спільні засідання з головами батьківських Рад та Рад старшокласників щодо ознайомлення їх, як представників громадськості, з наказами, листами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, управління освіти і науки облдержадміністрації, відділу освіти Путивльської райдержадміністрації. Водночас практика показала, що деякі батьки не мають спеціальних знань у галузі виховання, зазнають труднощів у спілкуванні з дітьми. Є приклади байдужості батьків, нехтування батьківськими обов'язками. Також викликає занепокоєння згубний вплив телебачення, неконтрольованої реклами, кінопродукції низької якості, що пропагує насильство, байдужість, подвійну мораль.

Перспективою в поліпшенні співпраці батьків і педагогів є активізація ініціативи з боку батьків. У районі створено Батьківський парламент.

Профілактика злочинності і бездоглядності, попередження насильства і жорстокого поводження з дітьми

Відділом освіти, районним методичним кабінетом, педагогічними колективами району здійснюється робота щодо виконання районних заходів щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх на 2012-2015 роки, районних заходів з виконання у 2011-2012 навчальному році Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року, Програми правової освіти населення Сумської області на 2011-2015 роки.

Розроблено і реалізуються заходи щодо профілактики злочинності серед учнівської молоді, запобігання безпритульності і бездоглядності дітей, попередження насильства і жорстокого поводження з дітьми. Організовано спільну діяльність відділу освіти зі службою у справах дітей, відділом у справах молоді та спорту, кримінальною міліцією у справах дітей Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області.

Для запобігання негативним проявам серед неповнолітніх, у тому числі пияцтву, наркоманії, дитячій бездоглядності та безпритульності, виявлення дітей та підлітків, які ухиляються від навчання, жебракують, учиняють правопорушення або стали жертвами злочинної діяльності дорослих відділом освіти спільно зі службою у справах дітей, відділом у справах молоді та спорту, кримінальною міліцією у справах дітей Путивльського РВ УМВС України в Сумській області проводяться спільні профілактичні рейди «Канікули», «Комп'ютерний клуб», «Літо», «Діти вулиці», «Вокзал», «Жебрак», «Урок», «Дискотека». Під час рейдів здійснюється контроль за місцем перебування дітей під час канікул, а також молоді в комп'ютерних клубах, барах, кафе у вечірній час, та за роботою закладів торгівлі з питань незаконного продажу неповнолітнім тютюнових виробів, алкогольних напоїв, психотропних речовин, а також з метою проведення оперативно-профілактичних заходів, направлених на запобігання проникненню наркотичних засобів до навчальних закладів і поширенню їх серед дітей та молоді.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах району протягом навчального року проведено різноманітні заходи правоосвітнього, правовиховного спрямування: правові лекторії, тематичні вечори, диспути, вікторини, конкурси, випуски газет тощо.

Значною популярністю в молодіжному середовищі користувалися різноманітні правові та правоохоронні конкурсні заходи, такі як: конкурси юних правознавців, турніри знавців права та правові брейн-ринги, вікторини, конкурси творів, малюнків, газет та плакатів тощо. Проведено «круглі столи», тренінгові заняття, зустрічі з працівниками правоохоронних органів.

Традиційним у навчальних закладах району стало проведення місячників правових знань, тижнів толерантності.

У кожній школі оформлено інформаційні куточки із переліком організацій, куди можна звернутись з приводу насилля в сім'ї, або коли насильство в родині пов'язано з уживанням батьками алкоголю чи наркотиків, утягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу протиправну діяльність.

Для підвищення рівня й ефективності профілактичної роботи серед учнівської молоді з питань морально-правового виховання в навчальних закладах проведено декади та місячники з правознавства, діяли правові лекторії.

Відділом освіти, навчальними закладами під час канікул приділяється значна увага зайнятості учнівської молоді.

Одним із ефективних засобів попередження негативних тенденцій в учнівському середовищі є робота з батьками. У школах активізовано роботу батьківських комітетів, забезпечується ефективне проведення класних та загальношкільних батьківських зборів з проблем дитячої безпритульності, бездоглядності, попередження насильства над дітьми, моралі та етики, здорового способу життя.

Необхідно відмітити, що протягом 2011-2012 навчального року учнями загальноосвітніх навчальних закладів району злочинів скоєно не було.

Діяльність психолого-медико-педагогічної консультації

З метою реалізації основних положень Конвенції ООН «Про права дитини», Законів України та національних програм щодо соціальної підтримки дітей з особливими потребами, питання забезпечення їх повноцінного розвитку відповідно до сучасних стандартів сучасної освіти є одним із пріоритетів діяльності відділу освіти райдержадміністрації.

Протягом трьох років районною психолого-медико-педагогічною консультацією проведено значну роботу щодо раннього виявлення дітей з порушеннями в розвитку, надання їм корекційної допомоги та залучення до навчання. У 2011-2012 навчальному році консультантами психолого-медико-педагогічної консультації було проведено психолого-педагогічне вивчення 511 дітей з вадами психофізичного розвитку та дітей, які мають проблеми в навчанні (у 2009-2010 навчальному році – 445 дітей, у 2010-2011 навчальному році- 499 дітей), 9 діагностичних засідань, 36 дітям з особливими освітніми потребами видані направлення на дообстеження спеціалістами обласної ПМПК для визначення діагнозу, лікування, форми навчання та соціально – психологічної адаптації .

Особлива увага приділялась організації допомоги дітям, які перебувають у несприятливих умовах і потребують медико-психолого-педагогічної підтримки, проводилась роз'яснювальна робота серед батьків, опікунів щодо переваг навчання дітей у спеціальних закладах згідно з рекомендаціями обласної ПМПК. У минулому навчальному році 52 дитини здобували освіту в таких закладах області, 4 - за межами області, 3 - у закладах Міністерства соціального захисту, індивідуальною формою навчання при 10 загальноосвітніх школах було охоплено 15 дітей ( із них за програмами спеціальних загальноосвітніх шкіл навчалося 10 дітей, батьки яких відмовилися від навчання у спеціальних школах-інтернатах та 5, які за станом здоров'я не можуть відвідувати загальноосвітні навчальні заклади) .

Для надання допомоги дітям та їх батькам у 2011-2012 навчальному році фахівцями ПМПК проведено 118 консультацій для батьків та 97 педагогам, які навчають дітей з особливими освітніми потребами, 74- працівникам інших служб та організацій, проведено 2 семінари – практикуми та 2 інструктивно – методичні наради тощо.

У закладах освіти району навчалося 34 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із них у дошкільних групах - 10, у ЗОШ 24 дітей, це на 6 дітей менше, ніж у минулому навчальному році. Пріоритетними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є сімейні. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, із числа вихованців шкіл-інтернатів за клопотанням органів опіки та піклування райдержадміністрації влаштовуються в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, під опіку. На даний час у районі створено 6 прийомних сімей , у яких виховується 12 дітей,що на 2 дитини більше, порівняно з минулим роком .Діти зазначеної категорії забезпечені шкільною формою, одягом, єдиними квитками, гарячим харчуванням, оздоровленням та користуються іншими пільгами

Основні проблеми

Недостатній рівень надання ранньої корекційної допомоги дітям дошкільного віку з вадами розвитку через відсутність у дошкільних закладах груп компенсуючого типу.

Недостатній рівень охоплення дітей-інвалідів, дітей – сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування, позашкільною освітою.

Шляхи вирішення

Вирішення питання створення при ДНЗ міста групи компенсуючого типу для дітей з вадами мовлення та соматичними захворюваннями .

Створення відповідної матеріально-технічної та корекційної бази, специфічних умов організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах для дітей з особливими освітніми потребами з урахуванням їх індивідуальних особливостей.

Пристосування шкільних приміщень до потреб дітей з інвалідністю та дітей з вадами психофізичного розвитку; розроблення системи надання спеціальних освітніх і фахових послуг для дітей з особливими освітніми потребами; формування життєвої компетентності в дітей з особливими потребами, підготовка їх до майбутнього самостійного життя, адаптації та соціалізації вихованців до «відкритого соціуму

Залучення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей- інвалідів до навчання в позашкільних навчальних закладах,гуртках,секціях.

Пріоритетні завдання:

• розроблення районної програми «Освіта Путивльщини. 2013-2015 роки»;

• оптимізація мережі загальноосвітніх навчальних заклад районуі з урахуванням демографічної та економічної ситуації;

• забезпечення ефективного функціонування освітніх округів;

• створення умов для раннього виявлення творчих нахилів, обдарованості учнів;

• широке запровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів;

• створення у навчальних закладах середовища, що сприяє збереженню здоров'я дітей;

• наближення змісту виховання та навчання до потреб уразливих категорій дітей, забезпечення рівного доступу до якісної освіти та права вибору навчального закладу і форми навчання, а саме:

• організація навчально-виховного процесу з урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини;

• пристосування шкільних приміщень до потреб дітей з інвалідністю та дітей з вадами психофізичного розвитку;

• розроблення системи надання спеціальних освітніх і фахових послуг для дітей з особливими освітніми потребами;

• формування життєвої компетентності в дітей з особливими потребами, підготовка їх до майбутнього самостійного життя, забезпечення адаптації та соціалізації вихованців до «відкритого соціуму»;

• створення позитивного клімату в шкільному середовищі та поза його межами щодо толерантного ставлення до дітей уразливих категорій;

• активізація профілактичної роботи в закладах освітирайонуі, проведення щоквартально моніторингу стану злочинності та правопорушень серед неповнолітніх, узагальнення його результатів та розробка рекомендацій щодо поліпшення превентивно-профілактичної роботи з попередження дитячої злочинності, безпритульності бездоглядності;

• посилення контролю за виконанням заходів щодо профілактики правопорушень та підліткової злочинності;

• систематичне проведення спільно з працівниками органів внутрішніх справ, служб у справах дітей, соціальних служб рейдів «Канікули», «Урок», «Вокзал» тощо, спрямованих на запобігання злочинності серед неповнолітніх, дитячої бездоглядності та безпритульності;

• формування і постійне поновлення банків даних на дітей «групи ризику», організація з ними дієвого психолого-педагогічного супроводу;

• активізація роботи щодо залучення батьківської громадськості, учнівського самоврядування до здійснення профілактики негативних проявів серед учнівської молоді.

ІІІ. Місія позашкільної освіти - дійти до кожного, зацікавити всіх

У районі функціонує 1 позашкільний навчальний заклад – Путивльський районний центр позашкільної роботи та Путивльська дитячо- юнацька спортивна школа. У цих закладах навчаються 2100 учнів, що становить 82 % від загальної кількості дітей шкільного віку.

Путивльський районний центр позашкільної роботи навчально- виховний процес здійснює за такими напрямками: науково – технічний -350 вихованців, еколого-натуралистичний -280 вихованців, туристсько-краєзнавчий -195 вихованців,х удожньо-естетичний -926. вихованців. Організовано роботу 146 гуртків за різноманітними напрямами позашкільної освіти. Приділяється увага залученню до організованих форм гурткової роботи дітей із сільської місцевості - діє програма «Дні сільського школяра на базі Центру позашкільної роботи», якою щомісяця охоплюється до 500 дітей, що відвідують басейн, гуртки Центру позашкільної роботи. У позашкільних навчальних закладах триває робота з модернізації змісту та форм навчально-виховної роботи з дітьми, розроблення освітніх моделей діяльності творчих об'єднань відповідно до початкового, основного і вищого навчальних рівнів.

Аналіз діяльності позашкільного навчального закладу свідчить про те, що переважна більшість педагогів працюють системно, цілеспрямовано; на конкретний результат, створюючи для вихованців так звану територію успіху.

Для набуття навичок і практичного досвіду, стимулювання та самоствердження вихованців на базі Центру позашкільної роботи проводяться районні та обласні масові заходи за різними напрямами позашкільної освіти. У 2011 – 2012 навчальному році понад 150 дітей мали змогу реалізувати свої таланти і здібності, беручи участь у 86 таких заходах. З кожним роком зростає рівень виконавської майстерності вихованців творчих об'єднань.

У районі створено систему щодо інтелектуального та духовного розвитку учнівської молоді, що передбачає функціонування гуртків пошуково-дослідницького спрямування, відділення Сумського територіального відділення Малої академії наук.

Результатом роботи Сумського територіального відділення Малої академії наук у 2011-2012 навчальному році є перемога у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Петрушенко Марини, вихованки ЦПР, за напрямком «мистецвознавство».

На базі Путивльського центру позашкільної роботи вже другий рік поспіль влітку 2012 року було проведено Всеукраїнські фольклорно-етнографічна та пошукова історико-краєзнавча експедиції, учасниками яких стали понад 100 учнів з усіх областей України.

Діяльність педагогів закладу спрямовано на залучення дітей та учнівської молоді до організованих форм навчально-творчої діяльності в позаурочний час. Робота за короткостроковими навчально-виховними програмами будується таким чином, що діти мають змогу вибрати заняття за інтересами; зорієнтуватися в можливості участі в районних заходах.

Актуальним для позашкільних навчальних закладів залишається питання надання якісних освітніх послуг дітей пільгових категорій. Освітні послуги в системі позашкільної освіти отримують 262 дитини цієї категорії.

Пріоритетні завдання:

• реалізація заходів районної програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року, а саме:

• модернізація змісту позашкільної освіти, забезпечення якості надання освітніх послуг шляхом упровадження сучасних організаційно-педагогічних технологій;

• забезпечення максимального охоплення дітей та учнівської молоді позашкільною освітою шляхом розширення мережі та профілів гуртків і творчих об'єднань; запровадження клубних форм роботи з метою забезпечення права дітей на здобуття якісної позашкільної освіти;

• залучення до організаційних форм гурткової роботи дітей із сільської місцевості;

• зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти;

• розроблення новітніх методик науково-дослідницької та дослідно-експериментальної роботи з обдарованою молоддю;

• забезпечення доступності освітніх послуг для дітей соціально незахищених категорій.

Фізична культура та спорт

Відділом освіти проводиться відповідна робота щодо ефективного використання засобів фізичної культури для створення здоров'язберігаючого освітнього середовища серед учнівської молоді.

Для цього у навчальних закладах та в спортивній школі обладнано 11 спортивних залів, 17 пристосованих приміщень для занять фізичною культурою та спортом, плавальний басейн, 28 спортивних майданчиків та 11 футбольних полів.

Навчально-виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах здійснювали 26 вчителів фізичної культури. Із них 18 вчителів (69 %) – фахівці (з вищою спеціальною освітою). Позитивні зрушення, що відслідковуються останніми роками, засвідчують збільшення кількості педагогічних працівників, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, що у порівнянні з минулим роком на 16% більше.

Наявність відповідної матеріально-спортивної бази та певного потенціалу педагогічних працівників, а також постійний контроль відділу освіти за станом фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в навчальних закладах дозволили створити якісну систему організації фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в цілому по району. Проведення поетапних комплексних заходів, які включають в себе до 15 видів спорту, а також різноманітних фізкультурно-оздоровчих заходів сприяло залученню близько 36% учнівської молоді до систематичних занять фізичними вправами та дотримання повсякденного режиму здорового способу життя.

Протягом навчального року систематично проводилися змагання серед учнів. Це спортивні ігри школярів, районний фізкультурно-патріотичний фестиваль «Козацький гарт», День фізичної культури та спорту, спортивно-масовий захід «Олімпійське лелеченя», відроджено проведення військово – патріотичної гри «Зірниця», проведення «Олімпійського дня».

Серед навчальних закладів кращих результатів в комплексному заліку досягли Путивльська ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Путивльська ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Путивльська школа-інтернат, Путивльське НВО.

У формуванні фізичного, психічного та соціального здоров'я дітей, учнівської молоді значну роль відіграють заняття у дитячо-юнацькій спортивній школі.

На даний час тренуються та покращують свою спортивну майстерність 92 спортсмени ІІІ юнацького розряду та 5 спортсменів І спортивного розряду.

Високих результатів досягли спортсмени відділення панкратіону, які заявили себе на Чемпіонаті України – Бутов Владислав – чемпіон України. Переможцями обласних змагань та призерами протягом 2011 – 2012 навчального року стали учні не лише відділення греко-римської боротьби та плавання, але й тенісу, легкої атлетики, панкратіону. У 2012 році за результатами обласного огляду-конкурсу серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл Путивльська ДЮСШ посыла ІІІ місце.

За результатами ІІІ обласного туру Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів України «Козацький гарт – 2012» команда Путивльської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 стала призером.

Основні проблеми

Погіршення стану здоров'я дітей шкільного віку. Збільшення кількості учнів, які за станом здоров'я належать до спеціальної медичної групи.

Недостатня матеріально-спортивна база закладів освіти.

Шляхи вирішення

Посилення контролю за організацією роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки у закладах освіти району.

Розроблення конкретних заходів з профілактики дитячого травматизму під час навчально-виховного процесу, у побутових умовах, забезпечення їх виконання.

Проведення роз'яснювальної роботи серед учнів та їх батьків про пріоритети і переваги здорового способу життя.

Спрямування роботи дитячо-юнацької спортивної школи на пошук та залучення до занять спортом талановитих дітей, створення їм умов для досягнення високих спортивних результатів.

Зміцнення матеріально-спортивної бази, облаштування нових спортивних майданчиків, придбання сучасного спортивного інвентаря, форми тощо.

ІV. Психологічна служба: реалії й перспективи

Діяльність психологічної служби системи освіти району у 2011-2012 навчальному році була спрямована на подальшу реалізацію комплексу практичних заходів Програми розвитку психологічної служби системи освіти Сумської області на період до 2012 року, а саме: приведення відповідно до нормативів чисельності та введення до штату дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, позашкільних та інших типів навчальних закладів ставок практичних психологів та соціальних педагогів; забезпечення фахівцями служби мобільних соціально-психологічних пунктів освітніх округів; поліпшення якісного складу працівників служби; удосконалення психологічного забезпечення навчально-виховного процесу; поліпшення матеріально-технічного та методичного забезпечення діяльності працівників служби. У районі відбувається щорічний приріст чисельності спеціалістів психологічної служби.

У дошкільних, загальноосвітніх та інших типах навчальних закладів району працює 23 спеціаліст, що на 18% більше ніж у 2010 році. Із них 19- практичних психологів та 4 - соціальних педагоги.

За підсумками 2011-2012 навчального року відмічається позитивна тенденція щодо збільшення показників забезпеченості посадами практичних психологів та соціальних педагогів.

Спеціалісти служби забезпечують психологічну просвіту, профілактичну, діагностичну, корекційно-розвивальну та консультативну допомогу на всіх рівнях системи освіти району. Протягом року практичними психологами, соціальними педагогами проведено близько 1918 індивідуальних консультацій з дітьми. До участі у групових корекційно-відновлюваних заняттях залучено понад 50 % дітей дошкільного та шкільного віку. Майже 1491 батьків було охоплено психологічною просвітою; для них проведено 171 індивідуальних консультацій. У тренінгах узяли участь близько 123 педагогів. До психологічної просвіти залучено понад третини педагогічних працівників.

Особлива увага приділялася питанням профілактики поведінкових ризиків підлітків, збереження та зміцнення психічного здоров'я, профілактики вживання психотропних речовин, психокорекційній та реабілітаційній роботі з дітьми

V. Якісна підготовка вчителя – запорука якості школяра

У закладах освіти району налічується 530 педагогічних працівників. Із них у дошкільних навчальних закладах працюють 49 педагогів, у загальноосвітніх - 425, у позашкільних - 56.

Щороку п'ята частина педагогів атестується. За час підготовки до атестації вони значно підвищують свій професійний рівень. За наслідками атестації педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів у 2011-2012 навчальному році 2 особам присвоєно педагогічне звання «учитель-методист» (3,7 % від тих, хто атестувався), 10 – «старший учитель» (17,2 %), кваліфікаційні категорії «спеціаліст вищої категорії» та «спеціаліст І категорії» отримали 39 осіб (63,8 %).

Якісний склад педагогів, які працюють у загальноосвітніх навчальних закладах, постійно зростає. Повну вищу освіту (спеціаліст, магістр) мають 89,4% від загальної кількості педагогічних працівників.Проте це нижче обласного показника. Тільки у третині шкіл ( Путивльських ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 , №2 ,В' язенському НВК, Князівському НВК, Козаченській ЗОШ І-ІІ ст.,Октябрському НВК,Яцинському НВК) усі вчителі мають вищу освіту .

За останні три роки змінилися показники розподілу педагогічних кадрів за віком. Так, показник щодо кількості педагогів до 30 років є стабільним і становить щороку більше 20 % від загальної кількості педагогів. Мало змінюється показник щодо кількості працюючих від 31 до 40 років ( більше 23 %).Проте зростає показник щодо кількості педагогів від 51 до 55 років (із 11,1 до12,5 %). Збільшується показник щодо кількості осіб пенсійного віку від 8,3 % у 2009 році до 10 % у 2011 році. Найбільшу кількість учителів пенсійного віку становлять учителі початкових класів ( 9 осіб), математики ( 6 осіб), української мови і літератури та російської мови і літератури (12 осіб). Найбільше число пенсіонерів у Путивльських ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та №2, Новослобідському і Мазівському НВК.

У районі вжито заходів щодо морального й матеріального заохочення педагогічних працівників. З 01.09.2012 року згідно з розпорядженням голови державної районної адміністрації буде виплачуватись надбавка до посадового окладу у розмірі 10% 13 учителям, 20%- 1 учителю. З 01.04.2012 така надбавка виплачується переможцю обласного етапу конкурсу «Учитель року-2012»

На обласну Дошку Пошани «Педагогічна гордість Сумщини» у 2012 році занесена Козлова Тетяна Дмитрівна – завідуюча натуралістсько-краєзнавчим відділом Путивльського Центру позашкільної роботи, на районну Дошку пошани «педагогічна гордість Путивльщини»: Озаренко В.Д., вчитель математики Мазівського НВК, Пікульова І.М., заступник з навчально- виховної роботи Путивльського навчально- виховного об'єднання, Дадикіна Т.О., методист путивльського дошкільного навчального закладу №1, Гончаров М.В., тренер- викладач ДЮСШ

Пріоритетні завдання:

• сприяння підвищенню соціального статусу педагогічних працівників;

• забезпечення подальшої підтримки педагогічних працівників, які досягли високих результатів у праці, з боку органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.

VІ. Стан фінансування закладів та установ галузі «Освіта»

Кошторисом на 2012 рік по закладам освіти затверджено 25578,0 тис.грн. з них: заробітна плата з нарахуванням – 20855,3 тис.грн, енергоносії – 3810,6 тис.грн, продукти харчування – 358,3 тис.грн., допомога дітям-сиротам при досягненні ними 18-річного віку – 21,7 тис.грн.

Профінансовано за І квартал 5755,9 тис.грн.: з них заробітна плата з нарахуванням – 4591,4 тис.грн, енергоносії – 1078,7 тис.грн, продукти харчування – 102,0 тис.грн., допомога дітям-сиротам при досягненні ними 18-річного віку – 4,8 тис.грн.

За звітній період курсову перепідготовку пройшли 20 вчителів, на що використано 5,8 тис.грн.

На підвезення дітей та вчителів до навчальних закладів використано 72,1 тис.грн.

За кошти спеціального фонду замінено електролічильник в Бунякинському НВК на суму 1,6 тис.грн.. Придбано електричну плиту для Юр΄ївського НВК на суму 6,0 тис.грн., шафи та стільці для кабінету української мови і літератури Зінівського НВК на суму 2,4 тис.грн, будівельні матерали для Яцинського НВК на суму 0,5 тис.грн.

Є певні проблеми також з виплатою відпускних та оздоровчих педагогічним працівникам.

У серпні фінансовим управлінням був зроблений перерозподіл коштів, але не в повному обсязі від потреби. Тому кошти на оздоровлення в сумі 119,8 тис.грн. та серпневі відпускні у сумі 319,2 тис.грн. будуть виплачені 07.09.2012р.

VІI. Підготовка закладів освіти до нового навчального року та роботи в осінньо-зимовий період

З метою своєчасної та якісної підготовки матеріально-технічної бази навчальних закладів району до нового 2012-2013 навчального року та роботи в осінньо-зимовий період та виконання розпорядчих документів по освітній та адміністративній лінії, відділом освіти Путивльської районної державної адміністрації видані накази від 30.05.2012 №179 "Про підготовку загальноосвітніх навчальних закладів до опалювального сезону 2012-2013 років", від 30.05.2012 №180 "Про підготовку навчальних закладів до роботи в новому 2012–2013 навчальному році та в осінньо-зимовий період". Створено оперативний штаб по підготовці до нового навчального року, який координує та контролює хід виконання запланованих заходів.

Підготовлене доручення голови районної державної адміністрації «Про підготовку матеріально-технічної бази навчальних закладів Путивльського району до нового 2012-2013 навчального року та роботи в осінньо-зимовий період» та розпорядження голови районної державної адміністрації «Про підготовку навчальних закладів Путивльського району до нового 2012-2013 навчального року"

Кожним навчальним закладом також затверджені відповідні заходи з їх підготовки до нового навчального року.

На 2012 рік на ремонти загальноосвітніх навчальних закладів заплановано коштів у сумі 3,8 млн. гривень, у тому числі державний бюджет – 3413,67 тис. гривень, місцевий бюджет – 179,67 тис. гривень, субвенція з обласного бюджету ("нафтові кошти") – 242,2 тис. гривень.

З січня 2012 року проведено капітальні ремонти систем опалення Манухівського НВК на суму 62,0 тис. гривень, Руднєвського НВК на 70,0 тис. гривень, Стрільниківського НВК – на 140,0 тис. гривень, Мазівського НВК – на 79,0 тис. гривень. Відремонтовано зовнішній туалет Путивльської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 на суму 20,5 тис. гривень. Дахи адмінбудинку та їдальні заміського табору "Восход" на суму 96,0 тис. гривень.

До 15 липня підписані акти готовності 24 закладів освіти, акти готовності 7 закладів у зв'язку з продовженням ремонтних робіт підписані 15 серпня .

Здійснено ряд заходів з підготовки дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів:

- замінено систему водопостачання , промито система опалення, замінено санвузли, двері, придбано пральну машину та меблі для групових приміщень у Путивльському ДНЗ №1;

- проведено капітальний ремонт системи опалення та каналізаційної системи, реконструкція котельні, ремонти групових приміщень, освітлення внутрішнього двору, придбано меблі, посуд, ігровий та спортивний матеріал, замінено 10 внутрішніх дверей у Путивльському ДНЗ №4. Усього по міським закладам використано 197,0 тис. гривень з міського бюджету та 25,8 тис. гривень залучених коштів;

- проведено поточні ремонти в усіх загальноосвітніх закладах, на що залучено близько 300,0 тис. гривень;

- відремонтовано внутрішні туалети у Путивльському НВО, Путивльській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, відновлено каналізаційну система у харчоблоці Юр'ївського НВК;

- відремонтовано паркан у Мазівському та Манухівському НВК;

- проведено хімводоочистку системи опалення у Мазівському, Руднєвському НВК, Манухівському НВК, відремонтовано систему опалення у Стрільниківському НВК;

- здійснено благоустрій дитячих майданчиків в Путивльському НВО, у Юр'ївському, Руднєвському, Яцинському НВК;

- придбано електронагрівачі в Мазівський НВК, Юр'ївський НВК, Веселівську ЗОШ І-ІІ ступенів, Стрільниківський НВК, Новослобідський НВК;

- облаштовано дошкільну групу у Веселівській ЗОШ І-ІІ ступенів;

- на здійснення капітальних ремонтів, які проводились у Бояро-Лежачівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, В'язенському, Мазівському, Новослобідському, Октябрському, Стрільниківському, Зінівському НВК, Путивльській ЗОШ №1, Путивльській ЗОШ №2, Центрі позашкільної роботи, профінансовано 3.155288 тис. гривень.

На твердому паливі працює 14 загальноосвітніх навчальних закладів. Потреба на дрова на опалювальний сезон становить 1995 м. куб. На 10.08.2012 у наявності у закладах освіти – 1000 м. куб., що складає 50,1% від загальної потреби.

На оплату комунальних послуг у загальноосвітніх навчальних закладах виділено 100%.

Проблемним питанням на сьогоднішній день є фінансування процедури оформлення державних актів на право користування закладами освіти землею. Відділ освіти неодноразово звертався за допомогою до голів сільських рад, виносив дане питання на обговорення на колегію відділу освіти. Рішенням колегії відділу освіти від 06.06.2012 року перед директорами навчальних закладів поставлене завдання оформити акти на користування землею , використати залучені кошти.

Пріоритетні завдання:

-продовжити роботу в закладах освіти району щодо заміни зношених віконних блоків на металопластикові;

- забезпечити виготовлення державних актів на право користування земельними ділянками;

- своєчасно забезпечити котельні необхідною кількістю твердого палива на опалювальний сезон;

-провести в ході підготовки навчальних закладів до роботи в осінньо- зимовий період випробування теплових мереж та промивку системи опалення.

Шановні учасники конференції! Колеги!

Перше вересня – день великих надій та очікувань. Кожна родина сподівається дати своїй дитині якісну освіту, яка дасть їй змогу ствердитись у житті, бути корисною своїй країні.

Дарувати знання й набувати їх – це нелегкий праця, яка вимагає віддачі душевних сил, значного напруження, проникнення у велику скарбницю, надбану людством.

На сьогодні всі школи району готові прийняти дітей 1 вересня й перед кожним навчальним закладом, як завжди, стоїть питання: як зробити школу більш привабливою для учнів та їх батьків, як забезпечити навчання для учнів, а не учнів для навчання, як у цілому поліпшити якість шкільної освіти? Адже основний критерій якості роботи школи – це навчальні досягнення її учнів, а вони в нас є.

Підбиваючи підсумки минулого навчального року можемо засвідчити, що за підтримки районної державної адміністрації, районної ради, в співпраці з органами місцевого самоврядування, батьківської громадськості нам вдалося не лише забезпечити стабільну роботу галузі й досить високу якість освіти, а й зробити реальні кроки щодо модернізації багатьох освітніх ланок.

Шановні вихователі, вчителі, працівники дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх навчальних закладів Путивльщини! Щиро вітаю всіх з наступаючим святом Знань, бажаю всім Вам здоров'я, творчого натхнення, благополуччя у ваших родинах, високого соціального статусу вчителя у суспільстві. Нехай новий навчальний рік порадує вас високими успіхами ваших учнів та принесе задоволення від плодів вашої праці.

Хай завжди вам вистачає сил і мудрості на нові творчі ідеї.

Успіхів, нових звершень та здійснення найзаповітніших мрій!

Шконда Л.О., начальник відділу освіти
Путивльської районної державної адміністрації